Красотата на общението между земното и небесното разкрива изложбата „Иконография” на Стефка Николова |
![]() |
![]() |
![]() |
Автор: Ангел Маринов, БКИ - Прага; Марио Николов |
Понеделник, 10 Юли 2017г. 21:15ч. |
Страница 1 от 2
- Представянето е организирано от Българския културен институт в Прага в партньорство с Архиепископията на Оломоуцка област в Чехия. - Експозицията в параклиса „Св. Кирил” във Велехрад може да бъде разгледана до 31 август 2017 г. ВЕЛЕХРАД. След впечатляващата изложба „Вяра в цвят” (Glaube in Farbe), която художничката Стефка Николова (Stefka Nikolova) показа през есента на 2016 г. в Криптата на бароковата катедрала Петерскирхе (In der Krypta der Peterskirche) във Виена, сега, в параклиса „Св. Кирил” (kostel Zjevení Páně - kaple Cyrilka) на базиликата „Успение на Света Богородица и Св. св. Кирил и Методий” (Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje) в чешкия град Велехрад (Velehrad), тя представя двадесет реплики на някои от най-известните образци на православното църковното изкуство. Художничката е нарекла своята изложба лаконично „Иконография” (от гръцки: икона - образ или портрет, и графо - пиша), в опит да съхрани автентичното значение на това сакрално понятие, а именно, че иконите се пишат, а не се „рисуват” или „творят”.
Столица на средновековната славянска държава Велика Моравия, именно във Велехрад през 863 г. светите братя Кирил и Методий започват своята просветителска мисия сред славяните. Шест години по-късно - през 869 г., Методий е ръкоположен от папа Адриан II за архиепископ на Моравия и Панония, а през 885 г. завършва земния си път и вероятно е погребан в старата епископска църква във Велехрад.
По време на вернисажа посетителите бяха приветствани от д-р Петър Слинтак (PhDr. Petr Slinták), представител на Римокатолическата енория във Велехрад (Římskokatolická farnost Velehrad); от Алеш Мергентал (Aleš Mergental) - кмет на Велехрад; Н. Пр. Лъчезар Петков, посланик на Република България в Чешката република; Негово Високопреосвещенство монсеньор Ян Граубнер (Jan Graubner), архиепископ на Оломоуцка област, както и от депутатите от чешкия парламент Мирослав Калоусек (Miroslav Kalousek) - партиен лидер и бивш министър на финансите, и от Кристина Зелиенкова (Kristýna Zelienková), под чийто патронаж се провежда изложбата.
„За мен е огромна чест, че именно на това свято място и с тази впечатляваща експозиция продължаваме честванията на делото на славянските първоучители Кирил и Методий в Чехия, както и програмата, посветена на председателството на Европейския съюз, което България ще поеме от януари 2018 г.”, сподели при откриването посланик Лъчезар Петков.
В словото си художничката Стефка Николова отбеляза: „Без колебание мога да кажа, че този 4 юли е един от най-вълнуващите дни в моя живот... Смисълът на иконата не е красотата й като предмет, а в това, че тя изобразява Красотата като подобие Божие... Днес, тук - във Велехрад, започва един прекрасен празник - Дните на хората с добра воля. „Доброта” е славянска дума и означава Красотата като едно от имената на Бога - Богът, който е въплъщение на съвършената Красота.” (Пълният текст на словото можете да прочетете в края на публикацията).
Иконографията е още и цялата строго регламентирана система на изписване на образи или сюжетни сцени, метричните и композиционни зависимости, съгласувани с принципите на конкретните теологически концепции. В своята изложба Стефка Николова показва предимно творби, пресъздадени в духа на Православния иконографски канон и според художествените особености на отделните школи и центрове: византийска (критска, атонска), българска (самоковска, несебърска), руска (новгородска, ярославлска), охридска, като творбите обхващат периода от XII до XIX в. Продължава на стр. 2 |
Последна промяна от Понеделник, 10 Юли 2017г. 23:06ч. |